Je to přesně rok, co jsem se stala pracující mámou. Rozhodla jsem se sepsat nějaké poznámky pro jiné budoucí maminky, které váhají s miminkem a neví jak to jde spojit s prací. Jde to, ale nemusí to být vždy pohoda 😊
Přípravy na práci s mimčem
Klienty jsem obeznámila se situací v průběhu těhotenství a všichni velmi ochotně (až jsem byla překvapená) vzali mou situaci v potaz a chtěli nadále spolupracovat.
Některé klienty jsem se rozhodla sama opustit, protože jsem věděla, že už práce na jejich projektu nedává smysl. Jednoho většího klienta jsem celého přenechala kolegovi Michalovi Krutišovi, který se mnou na projektu pracoval, tento projekt si nemohl dovolit moji případnou dočasnou nepřítomnost, tak jsem nechtěla projekt brzdit.
Všem jsem řekla, že nevím, jak na tom po narození Edy budu. Nemohla jsem jim zaručit, že budu jejich projekty stíhat. Také jsem je seznámila s tím, že je možné, že se po porodu rozloučíme. Ale měla jsme připravený seznam kolegů, které jsem měla v plánu oslovit, pokud by se problém vyskytl.
Týden před termínem porodu jsem si přichystala do konceptu mail, který oznamoval, že už nastal den D a že hned jak bude možné budu na projektu dále pokračovat. Dala jsem do skryté kopie všechny, kterým jsem to chtěla z pracovního hlediska sdělit.
Když mi začaly lehčí pravidelné kontrakce otevřela jsem ještě počítač prošla todoist a mail. Vyřídila všechny resty. Vyřízení trvalo asi 2-3 hodinky a pak jsem šla připravit muže na to, že v noci pojedeme do porodnice. Takže kolem 19 hodiny bylo dopracováno a pak už jsem nepracovala celý den 😊
Jaké byly začátky práce na mateřské
Přiznám se, že začátky byly lehčí než jsem čekala. Druhý den po narození Edy jsem si do porodnice nechala dovést notebook a prošla jsem si aspoň maily, protože den předtím jsem všem odeslala mail o tom, že si dávám malou „dovolenou“ a bylo mi blbý jim hned všem odepisovat pracovně 😁
Po 14 dnech po porodu jsem se zúčastnila SEO Restartu 2018 a čerpala novinky. Tento rok se chystám znova, tentokrát bez Edy. Tak snad to bude stát za to, když si kvůli tomu bere muž volno z práce 😊
Ze začátku bylo super, že Eda relativně dost spal a tak jsem na práci měla opravdu dostatek času. Pracovala jsem tedy přes den a trošku večer. Stíhala jsem skoro to samé, co v těhotenství.
Po cca měsíci se to začalo proměňovat. Eda moc přes den nespal a tak se moje pracovní doba postupně přesunula převážně do večerních a nočních hodin. Kolem 21-22 jsem začínala pracovat a kolem 1-2 jsem končila. Přes den jsem tedy byla máma na plný úvazek a v noci SEO konzultant. Během dne jsem si třeba jen protřídila maily, vyřídila telefonáty a připravila úkoly na večer. Nikdy jsem nechtěla pracovat v době, kdy je Eda vzhůru i přesto, že mi za začátku neměl kam utéct, ale chci tu být 100% jen pro něj.
Eda v noci celkem spal až do cca 5 měsíce, pak se to zlomilo a nespal déle jak 2 hodiny v kuse. Přes den sotva po půl hodině. A to toho pak uděláte o dost méně 😊 Byl to celkem nečekaný zvrat a zásah do mých energických zásob. Protože, když jdete spát ve 2 ráno a v 7 nebo 8 vstáváte, tak se to dá. Ale když do toho ještě 5x vstáváte k mimču, moc vyspaní nejste. Občas jsem tedy využila půlhodinový dopolední spánek s Edou, abych měla energii večer pracovat.
A tak je to vlastně až do teď, s výjimkou toho, když rostou zuby nebo něco jiného bolí. To se pak nebudí po 2 hodinách, ale třeba po 15 minutách 😂 To si pak uvaříte druhý den trošku víc kafe a pracovat můžete aspoň na méně náročných úkolech.
Přibližně jednou za měsíc se mi povede pracovat o víkendu půl dne v kuse, to když má muž čas 😊 Jako programátor, má taky práce celkem hodně a tak občas dodělává práci i o víkendech. Někdy jedeme raději na výlet, rodinnou oslavu nebo na můj běžecký nebo OCR závod.
Kolik toho reálně stihnu odpracovat
Většinou je to okolo 40-60 hodin měsíčně. Přiznám se, že ne každý večer najdu energii na více než hodinu práce, občas musím řešit i jiné než pracovní věci, abych úplně nevyhořela 😊.
Na rodičovské dovolené pracuji spíše pro dlouhodobé klienty. „Jednorázovky“ (analýzu klíčových slov nebo analýzu webu se zadáním pro IT či copywritery) si domlouvám méně. Třeba jen tak jednu maximálně dvě za měsíc, vždy záleží na oboru (tedy i rozsahu) klienta.
Vybírám si teď klienty ještě více než předtím, protože je ještě víc důležité, aby mě tématika klienta opravdu bavila. Kvůli motivaci, která může být ve večerních hodinách nižší 😊.
Snažím se plně využívat i čas na procházkách s kočárkem (nebo nosítkem) a pouštím si do ucha audioknihy. Někdy poslouchám na odreagování detektivky a někdy knížky pro osobní rozvoj. Používám aplikaci Audiotéka.
Plán na práci po roce na rodičovské
Tento roční pracovní stav, když je dítě prakticky jen s vámi a babička na hlídání bydlí až na Moravě, je celkem náročný. Proto si po roce hledám chůvu, která k nám bude docházet na 2 dopoledne v týdnu. Myslím si, že není špatný nápad to zkusit i dřív než po roce, ale vždy záleží na tom jak to má každý nastavené.
Chůvu zatím hledám přes hlidacky.cz, tak jsem zvědavá. Tento týden bude první pokus.
Tipy pro práci na mateřské
- Vezměte si s sebou notebook do kočárku, když dítě usne, můžete pracovat třeba v parku na lavičce nebo v kavárně. Doporučuji si sebou nosit i mobilní wi-fi hotspot.
- Maily, plánování úkolů nebo telefonáty vyřídíte i při chůzi s kočárkem.
- Zkuste víc zapojit tatínka nebo rodinu, může vám to dát pár chvil na práci.
- Na schůzky se dá chodit i s dítětem, je lepší jít na schůzku ke klientovi, kde můžete dítě vypustit, než do kavárny.
- Nebojte se říct, že máte čas na projekt až za 3 měsíce. Když vás odmítnou přijde spousta jiných klientů, kteří vás budou víc bavit. Stresovat se nemá cenu 😊.
- Najděte si i jiný koníček než jen rodinu a práci, jinak se z toho zblázníte 😊. Já třeba chodím běhat a cca jednou za měsíc na nějaký běžecký závod nebo OCR závod (závod s překážkami typu Spartan Race, Predátor, Gladiátor). Skvěle se odreagujete a budete mít hlavu otevřenou na nové skvělé nápady pro klienty.
7. Hledejte si klienty, kteří vám pomohou vyřešit vaše současné problémy, vyřešíte tak dvě mouchy jednou ranou. Například budu teď jako dobrovolnice pomáhat na projektu, který dělá coworking pro maminky i s hlídáním dětí. Nedostanu za práci sice „zaplaceno“, ale budu mít místo pro práci i pro jiné klienty.
8. Takových coworkingů s hlídáním je minimálně po Praze víc, doporučuji vyzkoušet.
Proč na mateřské dovolené pracuji?
Zvažte jestli to má pro vás cenu a vyplatí se vám pracovat při mateřské. Osobně pracuji z několika důvodů:
-
- nechci vypadnout úplně z oboru a z pracovního prostředí,
- chci se bavit s lidmi i o jiných věcech než o plínách a kojení, což je někdy v čistě mateřském světě těžké,
- nedokážu si představit, že nevydělávám peníze a jsem na někom (manželovi) finančně závislá,
- a taky chci motivovat jiné ženy, které nemají tu možnost nepracovat, že to jde.
Budu ráda, když mi do komentářů dáte vaše nápady a zkušenosti.
- Ukončení živnosti – nepřijímám nové zakázky - 26 prosince, 2022
- Práce na mateřské (rodičovské) dovolené - 28 května, 2019
- Skvělé přednášky ze SEO Restart 2017 - 20 června, 2017